Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Maj 15, 2014

Jaworzyna Krynicka jest najwyższym szczytem (1114m) wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Na sam wierzchołek wjechać można kolejką gondolową z Czarnego Potoku. W pogodne dni, przy dobrej widoczności, jest stąd piękny widok na odległe o ponad 50km Tatry, gdzie w Zakopanem przelewają się tłumy turystów.. Niestety, dawne hale i polany zarastają lasem, dlatego też i widoki, szczególnie w kierunku zachodnim, stają się coraz bardziej ograniczone.

W kierunku wschodnim widać domy Mochnaczki, Tylicza, Krynicy i Powroźnika. Nad nimi górują szczyty Beskidu Niskiego z Lackową (997 m) i Busovem (1002 m). Bliższe grzbiety to: Mizarne (770 m), Jasiennik (766 m), Huzary (864 m), Góra Parkowa (741 m), Szalone (832 m) i Szczawna Góra (687 m). W kierunku zachodnim wprawne oko dojrzy Małe Pieniny, Radziejową z Wielkim Rogaczem, a także Gorce z Turbaczem i Gorcem oraz Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Wysokości tutejszych gór są niższe niż te, które w swym paśmie zawierają Sudety. Na północnym stoku Jaworzyny, o 10 min. marszu od szczytu, znajduje się schronisko PTTK.

Budowę schroniska PTT im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jaworzynie Krynickiej rozpoczęto wiosną 1934 roku, a oddano obiekt do użytku w 1937 roku. Mieścił 70 miejsc noclegowych, stylową jadalnię i małe muzeum przyrodnicze. Zachowana księga pamiątkowa zawiera wpisy turystów z Europy, Ameryki Północnej, a nawet Filipin. Odwiedzili je m.in. królowa holenderska Juliana z mężem, śpiewak Jan Kiepura, wybitny działacz turystyczny Mieczysław Orłowicz. Niemcy spalili schronisko w 1943 r. Po wojnie grupa krynickich działaczy turystycznych zakupiła z prywatnych funduszy stary, przeznaczony do rozbiórki budynek i po zdemontowaniu przetransportowała go na Jaworzynę. Ustawiony na fundamentach zniszczonego budynku gospodarczego, pomieścił sypialnię oraz świetlicę z małą kuchenką. Nowe schronisko otwarto 28 października 1951 r. pod nazwą „Sarenka”. Trzecie z kolei schronisko postawiono na starych fundamentach w 1966 roku, a oddano do użytku w rok później. Gdy zapadła decyzja o budowie kolejki, schronisko zostało poddane gruntownej przebudowie. Obecnie jest to raczej hotel górski, dysponujący 34 miejscami w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych o wysokim standardzie. Są też dwa pomieszczenia dla turystów dysponujących własnymi śpiworami i karimatami.
Obok schroniska stoi niewielki, stylowy budynek dyżurki GOPR. W sąsiedztwie — Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK, który działa od 1970 roku w budynku dawnego schroniska „Sarenka”. Wewnątrz mieści się ekspozycja poświęcona historii turystyki w Beskidzie Sądeckim. Zwiedzanie możliwe od maja do września w godz. 10-17.

Do najcenniejszych eksponatów należy księga pamiątkowa uratowana ze spalonego przedwojennego schroniska. Osobne gabloty poświęcono działaczom turystycznym: Kazimierzowi Sosnowskiemu, Waleremu Goetlowi i Zygmuntowi Hetperowi. Eksponowana jest także literatura turystyczna. Okres walk partyzanckich w rejonie Jaworzyny Krynickiej obrazuje tryptyk partyzancki oraz mapa ukazująca miejsca potyczek. Oddzielna sala prezentuje dorobek czołowych organizatorów turystyki w Beskidzie Sądeckim: prof. Feliksa Rapfa, Romana Nitribitta i Juliana Zawadowskiego.