Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Krynica Dolna

Krynica Dolna

Paź 30, 2012

Krynica Dolna to południowa dzielnica miasta położona w dolinie Kryniczanki. Niegdyś jej część była osobną miejscowością. W okresie międzywojennym działały tu drobne zakłady przemysłowe: młyn, dwa tartaki, olejarnia, folusz, dwie cegielnie i rzeźnia. To właśnie na tym terenie zaczął swoją działalność Związek Łemkowski wydający własny tygodnik „Łemko”. W ten sposób kształtowała się tożsamość łemkowska jako odrębnego narodu. W okresie wojny działaczy łemkowskich poddawano represjom, czasem wywożono do obozów koncentracyjnych. Po zajęciu Krynicy przez Rosjan w 1945 r., zastraszona ludność łemkowska zdecydowała się na dobrowolny wyjazd do ZSRR. Pozostałych wysiedlono w ramach akcji „Wisła” w roku 1947 na polskie ziemie zachodnie. Funkcjonująca tu od XVII wieku parafia grekokatolicka została przemianowana na rzymskokatolicką. Pod koniec lat pięćdziesiątych do Krynicy Dolnej powróciły z wysiedlenia nieliczne rodziny łemkowskie. Ich krynicka społeczność liczy dziś ok. 400 osób.
—–
REKLAMA

Poszukujesz kwatery w Bułgarii? Noclegi Bułgaria to polecane miejsca noclegowe i obiektywne opinie o poszczególnych hotelach i pensjonatach!

Jeśli interesują Cię ciekawe oferty sprzedaży nieruchomości zagranicznych sprawdź portal www.abierto.pl- tutaj na pewno znajdziesz nieruchomość dla siebie!

Apartamenty Makarska to ciekawe i tanie oferty wynajmu w jednym z najwspanialszych kurortów Chorwacji!

—–
Niezwykle interesującym obiektem Krynicy Dolnej jest kościół p.w. MB Nieustającej Pomocy, dawniej cerkiew grekokatolicka p.w. Objawienia Pańskiego. Zbudowana została w latach 1865-75 w miejscu starej XVI-wiecznej cerkwi drewnianej. Cerkiew zwieńczona jest siodłowymi dachami i okazałą wieżą, a także siedmioma wieżyczkami nakrytymi baniastymi hełmami. Wewnątrz zachowały się ścienne polichromie, górna część ikonostasu oraz cztery drewniane ołtarze boczne. Od 1987 r. ponownie odprawia się tu nabożeństwa w obrządku wschodnim. Powyżej cerkwi znajduje się rozległy cmentarz z pojedynczymi łemkowskimi krzyżami kamiennymi (najstarsze z początku XX w.). W licznych mogiłach spoczywają obok szarych mieszkańców ludzie szczególnie zasłużeni dla Krynicy. W ostatnich latach często odwiedzane jest miejsce wiecznego spoczynku Epifana Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki.