Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Łabowa

Łabowa

Cze 11, 2013

Łabowa leży na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, nad rzeką Kamienicą. Nazwa wsi wywodzi się od Łabów – szlachty ruskiej, która osiedliła się tu po ucieczce przed Tatarami. Wieś, założoną przez Branickich, lokowano na prawie wołoskim w 1581 roku. Od 1600 roku należała do Lubomirskich, potem w wyniku podziału dóbr – od 1753 roku wchodziła w skład klucza nawojowskiego. Od Lubomirskich, poprzez spadek, przeszła w ręce Stadnickich, dzięki którym otrzymała prawo urządzania czwartkowych jarmarków. We wsi znajduje się najstarsza na zachodniej Łemkowszczyźnie murowana cerkiew, wzniesiona w 1784 roku staraniem Lubomirskich. Jej sylwetka przypomina kościół katolicki, podobny do świątyń budowanych według wzorca narzuconego przez cesarza Józefa II. Jedynie baniaste hełmy wieżyczek na kalenicy dachu i na wysokiej wieży kojarzą się z architekturą cerkiewną. Wewnątrz zachował się ikonostas, w znacznej części pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Do cerkwi przylega stary cmentarz greckokatolicki. We wsi stoi również drewniany kościół pw. św. Stanisława biskupa z lat 1931-1937, zbudowany w stylu podhalańskim. Przed drugą wojną światową oprócz grekokatolików i katolików obrządku rzymskiego mieszkali tu także Żydzi. Pamiątką po nich jest zachowany w Łabowej kirkut.
—–
REKLAMA

Jeśli wybierasz się na wakacje do Bułgarii, sprawdź komfortowe apartamenty Walentyna w Kraniewie w dodatku w atrakcyjnej cenie!

Wyjeżdżającym na wczasy nad Morze Egejskie zapraszamy na nasz portal o Grecji , prezentujący najciekawsze miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne tego kraju.

—–
Na zachód od Łabowej rozciąga się rozległa i wznosząca się na wysokość 1061-1076 m n.p.m. hala grzbietowa zwana Halą Łabowską. Jest ona częścią Pasma Jaworzyny Krynickiej. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK. Z Rytra można dojść tu szlakiem czerwonym, z Piwnicznej szlakami żółtymi lub niebieskim i czerwonym z Krynicy. W pobliżu schroniska, na wschodnich stokach pasma, znajduje się rezerwat leśny Łabowiec, utworzony w 1957 roku na powierzchni około 9 hektarów. Chronione są tu fragmenty naturalnej buczyny karpackiej i dolnoreglowy las bukowy z jodłą. W pobliżu znajduje się zespół piaskowcowych skałek na tzw. Hali Krajnia.