Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Muzeum Zabawek w Krynicy

Muzeum Zabawek w Krynicy

Lut 14, 2017

Od 2010 roku w Krynicy-Zdroju działa Muzeum Zabawek Bajka. Znajduje się ono w kilku pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych. Muzeum w Krynicy jest filią muzeum w Kudowie-Zdroju (powstało ono w 2002 roku). Jest to czwarta tego typu ekspozycja w kraju, a pomysłodawczynią muzeum jest pani Maria Ozierańska. Jest to magiczne miejsce, gdzie dzieci „odkrywają” zabawki rodziców i dziadków, a dorośli przenoszą się w świat dziecięcych fantazji. I choć Czarnogóra wczasy oferuje pełne wrażeń, to nie prponuje zwiedzenia tak niezwykłej kolekcji.

Najstarsze prezentowane zabawki w krynickiej filii pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Zostały one odkryte podczas wykopalisk archeologicznych w Elblągu. Pozostała część kolekcji pochodzi z okresu XIX i początków XX wieku. Warto więc tu zawitać choć na chwilę. A jeśli ktoś wypoczywa w dalszej odległości od Krynicy, to tania wypożyczalnia samochodów pozwoli na sprawne i szybkie dotarcie tutaj.

W zbiorach Muzeum Zabawek „Bajka” są wszelkie formy zabawkarstwa: piękna kolekcja zabawek historycznych, zabawki regionalne i wiele innych, niegdyś przez swych właścicieli kochanych „najważniejszych na świecie”, a dziś stojących dumnie w gablotach w całej okazałości, w pełnym blasku. Są to między innymi teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, militaria chłopięce, klocki, zabawki blaszane, zwierzątka i wiele innych. Kolekcja zabawek powiększa się corocznie o nowe eksponaty.

Zabawka to produkt edukacyjny, mający wpływ na kształtowanie rozwoju młodego człowieka. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Odwzorowują epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę. Sprawiają radość, rozbudzają wyobraźnię, uczą.

Muzeum czynne jest codziennie oprócz 1 dnia Wielkanocy, 1 XI i 25 XII:

  • codziennie od 10.00 do 17.00
  • wakacje od 9.00 do 18.00

Ceny biletów:
1. normalny – 12 zł
2. ulgowy – 10 zł (dzieci do lat 4, młodzież szkolna, studenci do lat 26, emeryci)
3. grupy zorganizowane – powyżej 15 osób – 8 zł.