Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Nowy Sącz

Nowy Sącz

Maj 15, 2014

Nowy Sącz to duże miasto położone w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, założone w 1292 roku, przez króla Wacława II. Korzystne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych i liczne przywileje królewskie zapewniły mu pomyślny rozwój.

Najstarsza część Nowego Sącza zachowała w niezmienionym stanie średniowieczny układ urbanistyczny. Główne zabytki Nowego Sącza to kaplica dawnego kościoła franciszkańskiego oraz zabudowania poklasztorne przy ul. Pijarskiej. Nad Dunajcem można obejrzeć resztki murów miejskich z Basztą Kowalską oraz piwnice zamkowe (sam zamek został wysadzony w powietrze w 1945 r.). Na Starym Mieście uwagę zwraca kościół parafialny św Małgorzaty (z 1446 r.) z gotyckim prezbiterium oraz zabytkowe kamienice. Pośrodku wznosi się ratusz o bogato zdobionej elewacji, zbudowany w 1897 roku przez Jana Parola według projektu krakowskiego architekta Karola Knausa. Po północnej stronie widoczne są ślady murów dawnego ratusza, który spłonął w 1894 roku. Wychodząca z rynku ul. Świętego Ducha, gdzie stoi dom gotycki z przełomu XV i XVI wieku, w którym mieszkał i pisał znany polski kronikarz Jan Długosz. To właśnie w tutaj znajduje się obecnie Muzeum Regionalne (ekspozycje poświęcone historii miasta i sztuce cerkiewnej Łemkowszczyzny, wystawa prac Nikifora). Interesujące wystawy odbywają się także w dawnej synagodze (ul. Berka Joselewicza 12).

I choć noclegi nad morzem są zdecydowanie bardziej rozchwytywane niż wypoczynek w okolicach Nowego Sącza, a Beskid Sądecki raczej nigdy ne będzie tak popularny jak Costa Brava, to obszar Nowosądecczyzny warty jest odwiedzenia.

Na wschodnim przedmieściu znajduje się Sądecki Park Etnograficzny, jedno z największych w Polsce muzeów skansenowskich, prezentujące budownictwo i sztukę ludową grup etnograficznych zamieszkujących Sądecczyznę: Pogórzan, Lachów, Górali Sądeckich oraz Łemków. Drewniane chaty, kuźnia, młyn, dworek szlachecki i kapliczki tworzą dawny wiejski pejzaż. W bogatszych domach wyróżniają się belkowe stropy, malowane skrzynie na odzież, ręcznie tkane ubiory i obrazy świętych. Wiedzę o kulturze regionu wzbogacają wystawy, np. izba weselna, dom szewca z pełnym wyposażeniem i chałupka zielarki z ogródkiem, w którym rosną rośliny lecznicze. Obok parku zrekonstruowano miasteczko galicyjskie z XIX wieku. W poniedziałki skansen nieczynny.