Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Ogród zmysłów w Muszynie

Ogród zmysłów w Muszynie

Lut 14, 2017

W pobliskiej Muszynie, znajduje się kompleks parkowy „Zapopradzie”, który malowniczo rozpościera się na niewielkim wzniesieniu. Roztacza się z niego przepiękny widok na Dolinę Popradu oraz uzdrowisko. I podobnie jak apartamenty Vir oferuje z widokiem na wspaniałą przyrodę, tak i w okolicy parku w Muszynie można znaleźć kwatery z pięknymi widokami. Park to kompleks alejek spacerowych, ścieżek rowerowych oraz urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu. W parku znajduje się również ogród zmysłów. Został tak zaprojektowany, aby oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle.

Jego celem jest spełnianie funkcji nie tylko spacerowo-rekreacyjnych, ale także terapeutycznych i naukowych dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową. Przed wejściem do każdej ze stref umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują (informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim). I choć noclegi we Wrocławiu można znaleźć przy pięknym Ogrodzie Botanicznym, to ogród sensoryczny w Muszynie zachwyca swymi funkcjami, architekturą i roślinnością.

Ogród zdrowia rozpoczyna się różaną alejką. Są tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń, wymagające niewielkiego nakładu siłowego. Nadają się one także dla osób starszych, a także niepełnosprawnych.

Kolejną częścią jest ogród zapachu. Rośliny zostały tu tak dobrane, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. W celach poznawczych i dydaktycznych można dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych.

Idąc dalej docieramy do części zwanej ogrodem dźwięku. Można się tu wsłuchać w delikatny szum drzew,szmer wody płynącej w strumieniu,świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami.

Kolejna strefa to strefa zapachowo-dotykowa. Wykorzystuje się tu równocześnie zmysł dotyku i węchu. Rośliny dobierane są w taki sposób, aby wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

W dalszej części jest ogród smaku. Rosną tu krzewy i drzewa owocowe. Oprócz ich podziwiania i obserwowania, można także rozkoszować się smakami owoców – czereśni, malin, owoców aronii, jabłek, a nawet orzechów leszczyny.

Ogrody w pełni dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców wiozących swoje pociechy w wózkach. Dostosowane do tego są parkowe ścieżki. Specjalny podest umożliwia wjazd osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich.