Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Ośrodki narciarskie w Krynicy

Ośrodki narciarskie w Krynicy

Sty 28, 2014

Krynica to rejon posiadający długie tradycje sportów zimowych, a zwłaszcza narciarstwa. Stanowi jeden z ciekawszych, i co najważniejsze, jeden z nowocześniejszych ośrodków narciarskich naszego kraju. Stacje narciarskie w Jaworzynie Krynickiej, Wierchomli oraz Tyliczu i Słotwinach zapewniają wyśmienitą infrastrukturę do uprawiania narciarstwa.

Jaworzyna Krynicka przyciąga swoją koleją gondolową oraz 7 trasami o zróżnicowanym poziomie trudności. Przepustowość kolejki wynosi 7500 osób na godzinę. Wszystkie trasy są obsługiwane przez ratrak i posiadają możliwość sztucznego naśnieżania. W okolicy znajdują się liczne obiekty gastronomiczne, a zlokalizowany przy dolnej stacji parking może pomieścić do kilku tysięcy. Jest to obszar zmodernizowany, oferujący znacznie lepsze warunki niż te, które znajdą osoby decydujące się na narty i kwatery Chorwacja, choć warto zaznaczyć, iż dla wielu osób, Chorwacja kojarząca się z typowo letnim wypoczynkiem stanowi coraz ciekawszą propozycję także na wyjazdy narciarskie.

W okolicznych miejscowościach można znaleźć ciekawe zakwaterowanie, które podobnie jak tanie noclegi Privlaka oferuje o bardzo wysokim standardzie, także tutaj swoją jakością zadowolą turystów.

Najdłuższa trasa Jaworzyny posiada 2578m długości. Jest oświetlona i naśnieżana. Obsługuje ją wyciąg gondolowy. Należy do trasy o stopniu trudności rodzinnym. Biegnie od górnej części stacji Jaworzyny Krynickiej do stacji dolnej przy budynku głównym. Do tras rodzinnych zaliczana jest także trasa nr 2 o długości 930 metrów oraz trasa nr 4 o długości 1020 metrów. Obie są naśnieżane, ale trasa nr 4 nie posiada oświetlenia. Obsługują je wyciągi orczykowe.
Trasa nr 2a jest przedłużeniem trasy 2 i należy do tras trudnych. Posiada 900 metrów długości, naśnieżana, bez oświetlenia. Obsługiwana przez wyciąg krzesełkowy. Trasa posiada oddzielny dojazd wraz z parkingiem, w części dolnej znajduje się wyciąg dla najmłodszych o długości 90m.
Trasa 3 jest łatwą trasą, naśnieżaną i oświetloną z wyciągiem orczykowym. Należy do najbardziej lubianych tras ze względu na stopień nachylenia i czas zalegania pokrywy śnieżnej.
Najtrudniejszą trasą Jaworzyny jest trasa nr 5. Posiada homologację FIS w kolorze czarnym. Jej długość wynosi 1000 metrów. „Piątka” to miejsce rozgrywek zawodów narciarskich rangi Mistrzostw Polski i innych ważnych imprez sportowych. Jest nieoświetlana, obsługiwana przez wyciąg orczykowy.
Natomiast trasa nr 7 jest trasą najłatwiejszą. Ma 250 metrów długości, jest naśnieżana, brak oświetlenia, wyciąg orczykowy.

Kolejnym ciekawym miejscem dla narciarzy to Centrum Narciarskie Azoty położone w dolinie na Słotwinach w Krynicy Zdroju na wysokości ok. 760 m.n.p.m.
Jest to rodzinna stacja narciarska z ofertą dla wytrawnych narciarzy, snowboardzistów i osób początkujących. Posiada nowoczesną kolejkę krzesełkową, system wyciągów orczykowych, a także specjalnie dla najmłodszych wyciąg szkoleniowy oraz zimowy plac zabaw. Wytyczono tu 10 tras, które są ratrakowane, naśnieżane i oświetlone. Znajduje się tu snowpark, organizowane są liczne zawody i narciarskie imprezy rodzinne. Najdłuższa trasa wynosi 820 metrów, natomiast najkrótsza- 80 metrów.
W samym centrum Krynicy znajduje się stacja narciarska Henryk. Wytyczone tu trasy, na zboczach góry Krzyżowa, są umiarkowane pod względem trudności. Stok oświetlony, czynny jest do późnych godzin wieczornych. Pod stokiem można znaleźć wypożyczalnię nart, serwis i szkółkę narciarską. Najdłuższa trasa posiada 420 metry.
W pobliżu Krynicy znajdują się także ośrodki narciarskie w Słotwinach, Piwnicznej i Tyliczu, oferują ciekawe trasy, zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Łącznie z Krynicą tworzą duży i ciekawy obszar dla amatorów białego szaleństwa.