Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Parkowa Góra

Parkowa Góra

Paź 30, 2012

Góra Parkowa to szczyt o wysokości 741 m n.p.m. Na jej stokach znajduje się park, który stanowi idealne miejsce spacerowe położone w centrum miasta. Park został założony w roku 1810. Do dzisiaj zachował się pierwotny układ ścieżek. Spacerując po parkowych ścieżkach, warto zwrócić na kilka ciekawych obiektów, zlokalizowanych w parku:

– Na północnym stoku góry, nad doliną Palenicy zachowały się w przepięknym stanie dwie XIX-wieczne drewniane altany: „Wanda” i „Marzenie”.

– Natomiast na zachodnim stoku znajdują się cztery jeziorka osuwiskowe zwane Czaplimi Stawami (największy to Staw Łabędzi).
—–
REKLAMA

Tęsknisz za ciszą i spokojem? Tanie noclegi na Mazurach to sposób na relaks i prawdziwy odpoczynek!

Wynajem kwater Słowacja daje Ci możliwość wspaniałego wypoczynku w przepięknych Tatrach za stosunkowo niewielkie pieniądze!

Jeśli uwielbiasz wysokie góry, jesteś amatorem białego szaleństwa lub pasjonatem architektury to zapraszamy na wakacje Słowenia!

—–

– Ławeczka Kraszewskiego – pomnik, który powstał z okazji obchodów 50-cio lecia twórczości wieszcza. Odsłonięcia pomniku autorstwa Wojciech Gersona dokonano 1 sierpnia 1881. Po ponad 20 latach do kamiennej ławeczki dołączono popiersie Kraszewskiego wykute z brązu.

– Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów – słynna figura, przy której gromadzą się kuracjusze. W okresie letnim wychodzą z Parafii Zdrojowej procesje, a pod pomnikiem odbywają się nabożeństwa. Statua została wzniesiona w 1864 roku.

– Kolejka linowo-terenowa – w latach dwudziestych XX w. zmodernizowano cały Park Zdrojowy, wtedy również wytyczono trasę kolejki terenowej. Pierwsi turyści mogli z niej skorzystać w 1937 r. Krynicka kolejka była wtedy drugim tego typu obiektem w Europie. Na trasie długości 642 m pokonuje ona 142 m różnicy wzniesień.

– Na szczycie Parkowej Góry mieści się górna stacja kolejki linowo-terenowej, a także restauracja „U Babci Maliny”. Atrakcję stanowią „Rajskie ślizgawki”- wysoka wieża, z której można zjechać „rynnami”. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć panoramę Tatr.