Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Spływ Popradem

Spływ Popradem

Gru 3, 2014

Dolina Popradu oferuje niezwykłe przeżycie jaki jest spływ Popradem. Rzeka oferuje 100km tras spływu, mijając takie miejscowości jak Krynica, Muszyna, Żegiestów, Piwniczna czy Rytro.

Swój początek Poprad bierze w Słowackich Tatrach. Na setnym kilometrze wpływa do Polski, we wsi Leluchów, dalej przecinając Beskid Sądecki na pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. W Kotlinie Sądeckiej łączy się z Dunajcem.
Dzięki temu, iż niewielka działalność człowieka nie miała tutaj wpływu na kształt doliny rzecznej, to Poprad może poszczycić się niepowtarzalnym charakterem, a spływy, zarówno pontonowe czy kajakowe, stanowią idealną okazję do obserwowania tutejszej przyrody i podpatrywania życia je mieszkańców. Można zobaczyć tu czaplę, myszołowa, jastrzębia czy czarnego bociana, no i oczywiście bobra.

Okolice te znane były już w czasach rzymskich, a biegnący tędy trakt uznawany jest za najstarszy szlak handlowy w Karpatach. W średniowieczu prowadził tędy tzw. węgierski szlak handlowy. Dla ochrony przed zbójcami i rabusiami na okolicznych wzgórzach zaczęto stawiać strażnice i zamki, których ruiny można podziwiać do dziś.

Dolina Popradu zachwyca także malowniczymi, drewnianymi cerkwiami, kapliczkami czy urokliwymi krzyżami. Większość łemkowskich cerkwi pozostała nienaruszona.

Doliną Popradu organizowane są spływy pontonowe i kajakowe. Te pierwsze są skierowane do osób lubiących i umiejących działać w grupie oraz tych, które nigdy wcześniej nie miały okazji brać udziały w spływach. Najbardziej optymalny czas spływu pontonem to dwie do trzech godzin. Najlepsze są odcinki pozwalające na szybkie płynięcie, ponieważ długie i spokojne może być nużące. Najlepsze odcinki na spływy pontonowe to trasa Leluchów- Muszyna lub poniżej Wierchomli. W spływie mogą także uczestniczyć dzieci, które korzystają ze specjalnych kamizelek ratunkowych, a do tego są pod stałą opieką rodziców. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to w przypadku spływu pontonem nie ma się czego obawiać. Poprad ma niedużą średnią głębokość, występuje umiarkowany poziom trudności technicznych. Ale o bezpieczeństwo muszą zadbać sami uczestnicy spływu: obowiązkowe są kamizelki ratunkowe, warto zaopatrzyć się w kask, a w trakcie spływu koniecznie wykonywać polecenia instruktora.

Podobne atrakcje czekają na turystów wybierających się do Czarnogóry, Chorwacji czy Bułgarii (dla zainteresowanych wyjazdem do tej ostatniej polecamy serwis http://www.wakacjebg.pl/), gdzie tamtejsze rzeki oferują rewelacyjne warunki do organizacji spływów, zarówno pontonowych, jak i kajakowych.

Jeśli natomiast chodzi o spływ kajakowy, to najlepszy jest odcinek poniżej Starej Lubowli. Pozwala na zaplanowanie tras 2-4 dniowych. Również Poprad po stronie słowackiej nadaje się na tego rodzaju spływy. Przed wybraniem trasy należy uwzględnić stan kondycji i doświadczenia uczestników oraz poziom wody. Również w spływie kajakowym mogą udział brać dzieci, ale trzeba wtedy wziąć pod uwagę spływy tylko 2-3 godzinne.