Najlepsze wczasy i wakacje w Krynicy tylko u nas

Tylicz

Tylicz

Paź 30, 2012

Tylicz, niegdysiejsze miasteczko, leży na wysokości ponad 600 m. n.p.m., 6 km na wschód od Krynicy. Przebiegająca przez miejscowość droga krajowa prowadzi w kierunku Słowacji (przejście graniczne Muszynka – Kurov). Prowadził tędy niegdyś węgierski szlak handlowy.

Tylicz zasłynął z niezwykle bogatych złóż balneologiczne. Od kilkunastu lat działa tu rozlewnia wody mineralnej. Poniżej zabytkowej cerkwi znajduje się park z zadaszonym źródłem szczawy wodorowęglanowo- wapniowo- żelazistej cenionym przez mieszkańców, ale również turystów.

I choć kwatery Zell am See oferuje w bardziej nowoczesnych ośrodkach narciarskich, to okolice Tylicza zadowolą początkujących narciarzy.

Pierwsze wzmianki o Tyliczu pochodzą już z XIII wieku. Miejscowość nabyła prawa miejskie w II połowie XIV wieku. Wraz z rozwojem polsko-węgierskiego traktatu handlowego, u zbiegu potoków Muszynka i Mochnaczka zaczęła rozwijać się osada, która ze względu na swoje położenie powoli nabierała znaczenia. Pod koniec wieku XIV Władysław Jagiełło oddał we władanie Miastko (dawna nazwa Tylicza) wraz z Muszyną i okolicznymi wsiami biskupowi krakowskiemu Janowi Rydlicy. Miastko pozostało we władaniu biskupów krakowskich do 1772 r., gdy ziemie te znalazły się pod rządami austriackimi.

W II połowie XVI w. nastąpił upadek świetności miejscowości, która została zdziesiątkowana licznymi najazdami i pożarami. Dopiero w 1612 r. biskup krakowski Piotr Tylicki, wykorzystując położenie Miastka, nadał mu ponownie prawa miejskie, własny herb i liczne przywileje. Ufundował także szkołę parafialną i kościół, w którym umieścił cenne dzieła ze swych prywatnych zbiorów. Wdzięczni biskupowi mieszkańcy Miastka zmienili nazwę miejscowości na Tylicz, która to obowiązuje po dzień dzisiejszy.

Tylicz posiada bogatą bazę noclegową. I chociaż apartamenty Brac czy noclegi Kotor oferują w rewelacyjnych lokalizacjach i atrakcyjnych cenach, to pobyt w Tyliczu będzie dobrym pomysłem dla osób poszukujących spokoju i relaksu. Większość gospodarstw prowadzi działalność agroturystyczną. Na turystów czeka kilkanaście wyciągów narciarskich, wypożyczalnie sprzętu Nordic Walking, nart biegowych i zjazdowych, a także rowerów. Przez miejscowość prowadzą szlaki konne, rowerowe, a także turystyczny szlak pieszy na szczyt Huzary w kierunku Krynicy.

Będąc w Tyliczu warto także zwrócić uwagę na tutejsze zabytki. Jednym z nich jest kościół św. Piotra i Pawła, który został wybudowany w 1612 roku. Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, szalowany i kryty blachą. Posiada jedną nawę z wąskim, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Kościół zachwyca swoim wnętrzem, którego poszczególne elementy pochodzą z wieków XVI- XVIII. Najstarszym elementem jest XIV-wieczny krucyfiks rzeźbiony w jednym pniu pochodzący z prywatnych zbiorów bpa Tylickiego.

Warto także zawitać to cerkwi św. Kosmy i Damiana. Zbudowana została w latach 1738-44, odnawiana w 1780, 1938 i 1982 r. Jest drewniana, konstrukcji zrębowej, szalowana.
W Tyliczu można zobaczyć kilka cmentarzy. Mniejszy i starszy cmentarz jest usytuowany w miejscu, gdzie łączą się drogi z Powroźnika i Krynicy. Obecnie można się doliczyć 30-40 mogił, jednak to tylko mała część z tego, co zakryła roślinność. Groby pochodzą z czasów I i II wojny światowej – niektóre nawet z końca XIX w.

Pamiątką dawnej świetności Tylicza jest czworokątny rynek. Do niedawna istniały również charakterystyczne okapy domów w formie podcieni. Od wieków powierzchnia rynku wybrukowana jest tzw. „kocimi łbami”.